środa, 22 grudnia 2010

Sztuka Odświętna

        Na święta sztuka anektuje przestrzeń miejską. Ulice, deptaki, galerie handlowe, witryny sklepowe przechodzą wręcz radykalne metamorfozy. Wkomponowane w nie instalacje świetlno-bombkowe roztaczają nad nimi aurę magicznej niecodzienności. I choć niektórzy się burzą, że bliżej im do taniego kiczu, niż przejawów artyzmu, nie sposób wyobrazić sobie świąt bez ich „udziału”.
        Nie brakuje pośród nich prawdziwych perełek, przemyślanych i pomysłowych. Tegoroczny Festiwal Światła w Sztuce i Architekturze Miejskiej, który miał miejsce w holenderskim Eindhoven w dniach 06 – 13.11.2010, stanowił takie małe preludium-uwerturę do „świątecznej opery”. Instalacje i projekcje świetlne zamieniały centrum miasta w iście niesamowitą Krainę Czarów, w której kwiaty kwitną nawet zimową porą, onieśmielając swym jarzeniowym blaskiem i rozmiarem. Główny deptak miejski przeistaczał się po zmroku w renesansową konstrukcję architektoniczną pełną łuków, kolumn i kopuł, od których biła pozytywna energia feerii tysięcy barwnych światełek.
        Niektóre z polskich miast chcą zainteresować swą odświętną przestrzenią na tyle, by pozostać w niej nawet po świętach. Pewnie znany jest Wam spot reklamowy „Zakochaj się w Warszawie na święta”. Czarują w nim tony muzyki Chopina i magiczna iskierka. Ta jak za dotknięciem magicznej różdżki „maluje” starówkę w świątecznych kolorach.
        Najważniejszym „eksponatem” tych „odświętnych liftingów” jest oczywiście choinka. Oszałamia albo wysokością, albo niecodziennymi ozdobami, albo materiałem, z jakiego została wykonana. Na Placu Zamkowym w Warszawie stoi drzewko podobno 5 metrów wyższe od najsłynniejszego w Rockefeller Center. W Hong Kongu postawiono na kunsztowny styl i blichtr – świąteczne drzewko wykonano z lustrzanych płytek, z użyciem 20 milionów kryształków Svarovskiego. W hotelu w Abu Dhabi, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, choinkę wyróżnia ogólny koszt jej ozdób – bagatela 11 milionów dolarów. Hotelowi jubilerzy wyposażyli drzewko w 181 diamentów, perły, szmaragdy i szafiry. Dyrektor hotelu zgłosił je do księgi rekordów Guinessa, by uzyskać tytuł „najdroższej choinki na świecie”. Pomysłowość ludzka zatem nie zna granic. Każde miasto chciałoby się wyróżnić na tle innych, zachęcić do przyjazdu, nie tylko od święta. Sztuka bywa w tej kwestii bardzo pomocna. Wszak ukrywa się nawet w misternie wykonanych kryształkach i kosztownej biżuterii, pośród której również ukrywają się prawdziwe arcydzieła.
        Odręcznie wykonywane kartki świąteczne, lodowe figury, wystawowe instalacje – to też znakomite przykłady Sztuki Odświętnej. Niech otacza nas co dzień, w różnych formach. Postarajmy się ją zauważać nie tylko od święta.
Źródła:
http://www.gloweindhoven.nl/ (International Lichtfestival Eindhoven)
http://www.youtube.com/watch?v=hNbE3EJhSR8 (Zakochaj się w Warszawie na święta - spot)
http://lusso.pl/wydarzenia/swiateczne-drzewko-cale-w-swarovskim.html 
http://forsal.pl/artykuly/472884,najdrozsza_choinka_na_swiecie_w_hotelu_emirates_palace_zobacz_zdjecia.html 


   
Festiwal Światła w Sztuce i Architekturze Miejskiej, Eindhoven, 06.11 - 13.11.2010


Źródło: http://www.youtube.com/watch?v=hNbE3EJhSR8

Choinka Svarovskiego, Hong Kong
"Najdroższa choinka świata", hotel Abu Dhabi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz